Mājokļa plānojums
5. nov. 2020,
Nav komentāru
Cik tas var būt daudzveidīgs un katram savs, toties zemāk es apkopoju punktus, kas jāņem vērā, izvēloties gatavu mājokli vai plānojot pārveidi esošajā.
- Sākumā tev ir jābūt idejai, ko tu gribi panākt kā rezultātu. Tev noteikti palīdzēs saraksta izveide ar tavām esošajām un plānotām mantām, dzīves stilu un ritmu, plāniem uz tuvāku nākotni. Pacenties to visu salikt sava potenciāla mājokļa plānā.
- Izvēlies pareizu mājokļa plānojumu un platību. Skaties, lai tādas telpas kā koridors, vējtveris, priekšnams neaizņem platību lielāku par 10-20% no kopējās platības. Dzīvojamām istabām vēlamais minimālais sienu platums ir 3.5m, virtuves iekārtai nepieciešams vismaz 2.5m. Ne vienmēr telpu var pilnīgi pārplānot pec saviem ieskatiem - ūdens un kanalizācijas pieslēgumu vietas nevar aizvilkt ,kur gribi, ne visas sienas var nojaukt, logus nevar pārcelt, durvis pārcelt dažreiz ir ļoti grūti. Pirms pērc vai būvē noteikti izplāno telpas līdz pat sadzīves tehnikas gabarītiem, pārtaisīt pēc remonta ir daudz dārgāk.
- Vissvarīgākās telpas ir virtuve un vannas istabas, jo tur tu pavadīsi daudz laika. Tām ir jābūt ērtām un izplānotām līdz sīkumiem. Ergonomiski saplānota virtuve samazina gatavošanas un novākšanas laiku, atbrīvojot laiku tavām citām svarīgām nodarbēm.
- Viesistaba. Mūsdienās viesistaba visbiežāk ir apvienota ar virtuvi, ļaujot baudīt plašumu. Tvaika nosūcēji tagad ir pietiekami spēcīgi, lai neļaut virtuves smaržai nekontrolēti izplatīties. Un ir tik forši uzņemt ciemiņus, kopā gatavot maltīti, pļāpāt, redzēt un dzirdēt viens otru plašākā telpā par tikai virtuvi vai viesistabu.
- Garderobe. Es vienmēr iesaku izcelt ārā visu nevajadzīgo no guļamistabas, lai guļamistaba it tikai miega oāze. Garderobe palīdz uzturēt kārtību istabās, bet tai jābūt netālu no guļamistabas un vannas istabas, lai rīta rutīna nesagādā lieku staigāšanu.
- Vannas istaba. Taj jābūt ne par lielu, ne par mazu. Redzu tik daudz īpašumus ar milzīgām vannas istabām, manuprāt labāk mazāku nekā no poda līdz izlietnei jāiet 3 metri - beigās tas viss nolaupa tavu laiku, bet mūsdienās tas ir visdārgākais. Pēc pieredzes, labākais vannas istabas izmērs (pods, izlietne/s, vanna un duša) ir 7-12m2, viss kas ir lielāks vairāk atgādina aktu zāli ar santehniku.
- Tualete viesiem. 2m2 pilnīgi pietiek, lai novietot podu un izlietni.
- Guļamistaba. Ideālā variantā pietiek ar 15m2, ja šajā istabā paredzēts tikai gulēt. Mūsdienās ar vien populārāk paliek saimnieku guļamistaba ar savu garderobi un vannas istabu - tas ir nenoliedzami ļoti ērti.
- Mājas birojs. Kas varbūt aktuālāks pēdējā laikā? Kaut stūrītis ar galdu un vietu laptopam, ideālā variantā atsevišķa telpa.
- Veļas telpa. Biežāka kļūda, ko pamanu mājas plānojumā ir veļas istabas novietojums lejas stāvā (ja vairāk par vienu), kaut gan visa veļa "dzīvo" augšējā stāvā. Iedomājies - nonest lejā izmazgāt un pēc tam uznest augšā salikt skapjos, atkal nolaupītājs laiks un spēks. No plusiem ir tikai fizkultūra. Veļas telpā būtu jāizvieto veļas mazgājamā mašīna, automātisks žāvētājs, žāvētājs, skapis un daudz virsmas, lai ērti darboties ar veļu.
Es pieturos pie viedokļa, ka telpa ir jāplāno tā, lai tā atbilst tavam dzīves stilam. Nav jēgas likt super advancētu virtuvi, ja saimniekiem nepatīk gatavot ēdienu mājās. Nav jēgas plānot lielu viesistabu, ja tev nepatīk uzņemt ciemiņus. Galu galā tu maksā par katru kvadrātmetru, un labāk maksāt par to kvadrātmetru, ko tu tiešām izmantosi. Nav jēgas maksāt par milzīgu halli, kurai tu tikai izej cauri divreiz dienā. Pat ļoti mazs mājoklis varbūt super funkcionāls un ērts, un pat milzīga māja varbūt tik pat ļoti nefunkcionāla. Ļauj profesionālam palīdzēt izvēlēties īsto mājokli vai pārplānot neīsto.